Fotbalový kemp

Autor: Milan Šalda <milan.salda@ldm.cz>, Téma: soustředění, fotbalové kempy, Vydáno dne: 06. 07. 2010

FOTBALOVÝ KEMP 2010
1. -.4. 7. 2010


Jako každý rok, i letos se sešly libchavské fotbalové naděje na fotbalovém kempu. Po loňském úspěchu se opět konal na myslivecké chatě „u vagónu“ v Českých Libchavách. První prázdninový den se okolo 17. hodiny začaly sjíždět přihlášené děti, letos jich bylo rekordních 29. Po postavení stanů proběhl tradiční úvod a seznámení s rámcovým programem a rodiče se odebrali domů.
Děti se ubytovaly a po večeři si vytvořily družstva pro turnaj ve florbale. Na nově vybudovaném víceúčelovém hřišti u chaty Habřinky se z vítězství v turnaji radovalo žluté družstvo. Vítěz ale nebyl důležitý, hlavní bylo, že si všichni dobře zahráli a zasoutěžili. Večerní usínání bylo tradičně trochu delší, všichni si vzájemně sdělovali dojmy z prvního dne.
Horký páteční den začal rozcvičkou. Po snídani se všichni připravili na první fotbalový trénink. Pod vedením Jardy Veselého z Letohradu, trenéra Á-týmu dospělých, si děti vyzkoušely nové cviky a triky. Upocení a unavení ve velkém vedru všichni vzali zavděk osvěžením z hadice a obědem.
Po něm si děti vylosovaly skupiny o 4 – 5 členech a v nich si na sedmi stanovištím zahrály různé hry a soutěže. Vyzkoušely si chůzi na chůdách, na minichůdách, na „lyžích“, chodily na špalcích, v nafukovacích balóncích hledaly indicie k cestě za pokladem, tenisáky se trefovaly do kbelíku a musely zvládnout slalom mezi hráči na fotbalovém hřišti z dektury pomocí magnetického míče. O konečném vítězovi rozhodlo sbírání plastových víček z vymezeného prostoru. Děti se na ně vrhly jako kobylky a v mžiku byl vyznačený čtverec prázdný. Náročné úkoly splnili všichni a za odměnu se mohli opět osvěžit pod hadicovou sprchou.
Po svačině nastaly přípravy na trénink Kraw maga. Všichni si omotali ruce plátnem, aby se jim lépe převáděly požadované cviky a pod vedením Honzy Kuběnky, naší letošní V.I.P. návštěvy z USA, mistra světa v taekwon-do, si vyzkoušeli různé cviky. Celým kempem se ozýval mohutný řev na povel „bojový postoj!“ Trénink byl hodně náročný, což potvrdili i trenéři, kteří ho také absolvovali. Nakonec Honza předvedl něco z repertoáru svého umění, za což sklidil od kluků zasloužený aplaus.
Po krátkém osvěžení a občerstvení se na cestě ke kempu objevili tři koníci. Dvě osedlané klisny Olina a Vadina a jeden neosedlaný hřebec Humor zpestřili dětem čas do večeře. Všichni se mohli s ohledem na své sebevědomí svézt v sedle či bez něho. Každý, kdo chtěl, mohl zakusit pohled na svět z koňského hřbetu a přesvědčit se, že už jen nasednutí na koně je pořádně těžká věc. To může potvrdit jeden z trenérů. Zároveň si děti mohly vyzkoušet krmení koní přímo z ruky a poznaly, že se v jejich přítomnosti musí respektovat určitá pravidla chování, aby mohly být s koňmi kamarádi.
Po večeři nastaly mohutné přípravy na večerní program – projekci čtvrtfinálového utkání mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Před zraky celého osazenstva se utkala družstva Nizozemska a favorita z Brazílie. Čas čekání do začátku utkání byl vyplněn přípravami táborů fanoušků jednotlivých mužstev. Děti se rozdělily podle svých sympatií na zeleno-žluté kanárky, příznivce Brazílie a oranžové příznivce reprezentantů země tulipánů. Do improvizovaného hlediště všichni zasedli oděni do krepákových úborů v barvách svých miláčků, pomalováni názvy svých oblíbenců, jen transparenty musely zůstat mimo ochozy, aby všichni dobře viděli. S úvodním hvizdem se kempem neslo mohutné skandování jednotlivých táborů. Nutno podotknout, že skupina fanoušků Brazílie měla výraznou převahu. S přibývajícím časem hry fandění trochu uvadalo a při konečném hvizdu už se radovalo jen pár nadšenců, kteří věřili outsiderovi z Holandska. A pak vítězové tipovací soutěže na výsledek Vlasta Buben a Matěj Motyčka, kteří jako jediní spolu s trenérem Davidem Karpíškem uhodli vítěze tohoto klání. Odměnou za správný tip jim byl zmrzlinový kornout.
V sobotu po budíčku si vzal děti na rozcvičku Martin Čada. Řádně je rozhýbal, aby byly připravené na další náročný den. Po snídani ještě proběhlo krátké losování témat pro večerní scénky, na které měly děti za úkol se během dne připravit a dopoledne již následoval trénink s držitelem trenérské profi licence FIFA Jirkou Saňákem. Tento zkušený trenér prošel ve své kariéře kluby zvučných jmen, za všechny jmenujme např. Baník Ostrava, Slávia Praha a Olomouc. Spolu s Jaroslavem Hřebíkem vedl i reprezentační tým ČR do 18 let. Nyní je šéftrenérem v Ústí nad Orlicí. Trénink byl ve vedru hodně náročný, ale i poučný a přínosný a věříme, že kluci budou z této zkušenosti čerpat i do budoucna. Po návratu do kempu se všichni osvěžili pod vodou a poobědvali.
Po krátkém odpočinku jsme vyrazili hledat poklad. Cesta vedla okolím Českých Libchav, směr dětem ukazovaly fáborky. Cestou nacházely další indicie, které pomocí šifer musely vyluštit, aby jim, společně s včera nalezenými, napověděly, kde mají hledat poklad. Nikdo se neztratil, občas byl jen problém „vyhnat“ děti z borůvkových žní. Podle nalezených indicií nakonec všichni usoudili, že poklad se nachází přímo v našem kempu. Tam málem obrátili všechno vzhůru nohama, až úspěšně našly kýžený poklad. Letos ho tvořily pamětní medaile „Fotbalový kemp 2010“ a balóny přání. Každá skupinka dětí, trenéři i personál si na ně napsali svá přání. Hladové krky nasytily vlastnoručně opečené buřty a ověnčeni nalezenými medailemi jsme se společně na památku vyfotili.
Před večeří, kterou tentokrát vařili trenéři – grilovala se kuřátka – se děti odešly umýt do nového sportovního areálu na Habřince. Stehýnka byla dozlatova upečená a všem moc chutnala. S plnými žaludky se všichni usadili do „divadelního hlediště“, aby mohli sledovat výkony svých kamarádů ve scénkách na ráno vylosovaná témata. Všichni se moc bavili, některé scénky byly již skoro na profesionální úrovni. Mezi fotbalisty je i řada nadějných herců – možná toto umění budou moci využít i na hřišti. Když se úplně setmělo, odebrali jsme se na hřiště pod kempem, abychom vypustli balóny přání. Na ně si každá skupina napsala, co by si nejvíce přála. Všude převažovala přání typu hrát fotbal za Chelsea, Manchester nebo Real Madrid, hrát jako Kaká, mít samé jedničky, nebýt zraněný, nebo dotáhnout do až do reprezentace. Trenéři si pak přáli, aby kluci nezapomněli, kde se naučili kopnout do balónu a aby se jim jejich přání vyplnila. Od vagónu se postupně vzneslo 9 modrých balónů popsaných přáníčky všech účastníků kempu a vydaly se na vzdušnou pouť. Všechny letěly stejným směrem a dokud nám nezmizely z dohledu, pozorovali jsme jejich jasná světýlka. Pak už všichni unaveni celodenním programem ulehli.
Nedělní budíček byl trochu déle, o to zajímavější byla taneční rozcvička pod taktovkou Aleše Motyčky a Davida Karpíška. Dopolední program byl již dlouho předem znám. Fotbalový zápas dětí proti trenérům. Mládež dostala plnou důvěru sestavit si 3 týmy dle vlastního uvážení. Trenéři nastoupili v plné sestavě účastníků kempu posíleni o Vaška Špínu, Pavla Bártu a brankáře Ivana Dostála. Hlavním arbitrem byl Martin Čada, na čarách mu s praporky v ruce a vysílačkami na hlavách asistovali Martin Mísař a Zuzka Šaldová. V posledních minutách utkání byla opět k vidění libchavská fotbalová kuriozita, tzv. totální fotbal, kdy na hřišti běhalo červené, oranžové a modré družstvo dětí i černé družstvo trenérů. V bojovném klání na život a na smrt se nakonec o vítězi nerozhodlo – zápas skončil nerozhodně 10:10. V penaltovém rozstřelu, kdy si pokutový kop vyzkoušeli všichni hráči, šťastně zvítězili trenéři. Odměnou pro všechny byla zmrzlina od pana starosty Českých Libchav. Navíc od hospodského Ivana všichni dostali kofolu a úspěšní střelci penalt další zmrzlinu. Sázky se holt musí dodržovat.
Po nezbytném osvěžení a posledním obědě se do kempu začali sjíždět rodiče. Děti se začaly chystat k odjezdu. Naposledy si zaskákaly na trampolíně, která jim byla po celou dobu k dispozici a nikdy nebyla prázdná. Mezi sebou také vyhlásily vítěze turnaje ve „famfrpálu“, který si sami zorganizovaly a samy řídily – stal se jím Jára Boštík, který ve finále porazil Radima Židka. Tašky se pomalu plnily, přesouvaly se do aut, stany z louky mizely, až nakonec osiřela úplně. Na závěr si všichni poslechli kratičké zhodnocení, na památku si odnesli společnou fotografii a hrnek s logem Sokola Libchavy a zakřičeli 3x nazdar. Děti odjely a my doufáme, že doma budou rády vzpomínat na příjemně prožité první prázdninové dny. O nás všech, kdo jsme se o děti starali, to alespoň platí. Trenéři Jarda Boštík, Martin Čada, David Karpíšek, Vlasta Moravec, Aleš Motyčka, Petr Musil a Milan Šalda a kuchařky Zuzka Boštíková, Pavla Bártová, Renata Kuvíková, Lenka Moravcová, Verča Moravcová, Hanka Motyčková a Marcela Šaldová.